header_image
先生 連枝 アグニェシュカ コズラ
Agnieszka Kozyra - Sensei 4 Dan należy do osób, które tworzyły w Lublinie zalążki pierwszej sekcji Jiu-Jitsu, uczestniczka pamiętnego obozu Lubelskiej Chorągwi ZHP w Firleju w roku 1987. Rozpoczęła studia nad Jiu-Jitsu jeszcze w ramach harcerskiej drużyny "Czartowe Pole", a więc na trzy lata przed oficjalnym powołaniem dzisiejszej szkoły. Jako jedyna z tamtej grupy pozostała wierna swojej pasji, która miała ją ostatecznie doprowadzić do stopnia mistrzowskiego
Trenowała intensywnie do roku 1992 tj. do chwili urodzenia dziecka, osiągając wysoki poziom wyszkolenia 2 kyu. W latach 1996 – 2002 ćwiczyła sporadycznie aby nie stracić kontaktu ze sztuką po czym zdecydowała się ostatecznie na powrót do systematycznego treningu.
Wiosną 2004 roku uczestniczyła w Ogólnopolskim Seminarium Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Nowej Rudzie, a w lipcu w letnim Stażu Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Zaklikowie z udziałem Soke dr Krzysztofa Kondratowicza. W tym samym roku zweryfikowała uprzednio zdobyte stopnie i w grudniu złożyła egzamin techniczny na stopień 1 kyu.
W roku 2005 uczestniczyła kolejno w zimowym Stażu Jiu-Jitsu w Szczebrzeszynie, Ogólnopolskim Seminarium Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Tułowicach oraz Międzynarodowym Seminarium Sztuk Walki i Technik Interwencyjnych służb mundurowych w Kaliszu. Czynnie asystowała lub samodzielnie prowadziła trening początkującej i zaawansowanej grupy młodzieżowej.
W toku przygotowań do egzaminu mistrzowskiego, w dowód uznania prezentowanego poziomu technicznego, uzyskała od Prezydenta Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu dr Krzysztofa Kondratowicza zgodę na skrócenie rocznego okresu stażu. W ślad za tym przyjęła zaproszenie do udziału w Regionalnym Stażu Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Szczecinie gdzie 20 listopada 2005 roku stanęła przed komisją egzaminacyjną wyznaczoną spośród członków Kolegium Dan.
Ze Szczecina powróciła już z czarnym pasem, jako mistrzyni i z tytułem Sensei Okuden. Tak stała się pierwszą kobietą z czarnym pasem Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Lublinie, a w Polsce jedną z kilkunastu. W dniu 27 listopada 2006 roku w Szczecinie ukończyła kurs instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością samoobrona.
Po zdobyciu zawodowych uprawnień decyzją Soke Krzysztofa Kondratowicza z dniem 1 grudnia 2006 roku została głównym instruktorem Sekcji Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Pliszczynie k/Lublina.
20 kwietnia 2008 roku na Ogólnopolskim Seminarium Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Tułowicach pomyślnie zdała egzamin techniczny na wyższy stopień mistrzowski i otrzymała nominację na 2 Dan.
Rok 2006 - tuż po uzyskaniu zaświadczeń o ukończeniu kursu instruktorskiego oraz w czasie uroczystej promocji
na stopień 2 Dan w roku 2008 w Tułowicach
 
W okresie studiów nad Jiu-Jitsu spotykała się z wieloma mistrzami krajowymi i zagranicznymi stale podnosząc swoje umiejętności. Czyni to nadal, wykorzystując każdą nadarzającą się okazję by ćwiczyć z najlepszymi w kraju i na świecie. Równolegle znajduje czas, by swoją wiedzą podzielić się z młodszymi adeptami Jiu-Jitsu.
Przebywanie w kręgu praktyków, instruktorów w mundurach, a także najwybitniejszych znawców sztuki zmusza do stawiania sobie wysokich wymagań, ale to chyba lubi najbardziej. Te same kryteria odnosi do swoich uczniów oczekując pracowitości i dążenia do perfekcjonizmu. Wykazuje przy tym szczególną cierpliwość i lubi pracę z najmłodszymi.
W dążeniu do doskonałości znajduje czas by swoją wiedzę i umiejętności przekazywać innym. Wymaga jednak pracowitości i staranności w najdrobniejszych szczegółach.
Z Hanshi Jackiem Chęcińskim podczas pierwszego egzaminu na stopnie uczniowskie w swojej sekcji w Pliszczynie
oraz na jednym z wielu seminariów
 
Trudno wymienić wszystkich mistrzów od których czerpała swoją wiedzę i nadal ją pogłębia. Pominięcie w tym miejscu jakiegoś nazwiska z krajowej elity byłoby niewybaczalnym błędem dlatego przywołamy tylko niektórych gości zagranicznych. Prof. Soke Keido Yamaue 10 Dan z Japonii, Soke Paolo Cola 10 Dan, Soke Claudio Artusi 9 Dan i Fabrizo Lazzarin 7 Dan z Włoch, Soke Philippe Floch 10 Dan z Francji Prezydent International Modern Combat Federation, Charles De Meester 8 Dan z Belgii, Alex Paris Prezydent i Dyrektor Techniczny Światowej Federacji Krav Maga i Kapap w Europie, Geza Szepvolgyi 8 Dan i Istvan Kocsis 5 Dan z Węgier, Moshe Galisko - Prezydent International Kapap Association z Izraela, Stephen Nicholls 7 Dan z Kanady i wielu innych.
Od początku otoczona praktykami w mundurach, instruktorami krajowych i zagranicznych służb specjalnych
zmuszona jest wysoko stawiać poprzeczkę dzięki czemu łatwo zyskuje sympatię.
Z Soke Philippe Floch 10 Dan z Francji i Oleksandrem Gorbatiukiem ukraińskim mistrzem sambo
 
W dniu 23 kwietnia 2010 pomyślnie zaliczyła egzamin techniczny i na Ogólnopolskim Seminarium Jiu-Jitsu w Pliszczynie uzyskała nominację na stopień 3 Dan Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. W roku 2011 decyzją Zarządu Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu uzyskała uprawnienia Egzaminatora Związkowego z prawem egzaminowania i nadawania stopni uczniowskich do 1 kyu włącznie.
Z Soke Paolo Cola instruktorem włoskich Rangersów i Philippe Floch w dość nietypowym pokazie walki i już zupełnie poważnie choć sympatycznie podczas wspólnego treningu z prof. Soke Keido Yamaue 10 Dan
Zmieniające się realia współczesnej ulicy i charakterystyka zagrożeń stawiają tradycyjnym sztukom walki nowe wyzwania dlatego stały kontakt z praktykami jest niezbędny by móc swoją wiedzę zaadaptować do aktualnych potrzeb gdzie broń palna i nóż nie należą już do rzadkości. Tu z Moshe Galisko i Alex'em Paris podczas zajęć praktycznych
Do grona najwybitniejszych znawców japońskich sztuk walki należy Geza Szepvolgyi i pobieranie nauki u niego jest zaszczytem
 
To wszystko przekłada się na wzrost własnych umiejętności, które w roku 2010 prof. Krzysztof Kondratowicz docenił nominacją na 3 Dan
 
Prywatnie sensei Agnieszka jest absolwentką Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, posiada tytuł inżyniera informatyka i pracuje jako analityk w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie. Do swoich pasji, oczywiście poza Jiu-Jitsu, zalicza fotografię i dalekie podróże, którym poświęciła swój serwis pt. Turystyczny Poradnik Nowicjusza.
Zajrzyjcie tam z ciekawości.


Nasi nowi mistrzowie tuż po promocji na 1 Dan - Szczecin 2005
Ze szkoleniowcem węgierskich antyterrorystów Istvanem Kocsis
Jako uke belgijskiego mistrza Charles de Meester
Nagroda i spełnienie marzeń każdego adepta stuk walki
Pierwsze kroki w kenjutsu pod kierunkiem Zbigniewa Karalusa
Niewielu facetów ma o niej pojęcie więc dlaczego nie spróbować
Wyraz uznania od International Modern Combat
Z Shihanem Andrzejem Berezowskim pierwszy raz na nartach ...
... i niezapomnianym Erykiem Murlowskim na połowie roweru
Bo mistrz powinien radzić sobie w każdej sytuacji
Co by jednak nie opowiadać najważniejsi są dla Niej uczniowie
Ich sukcesy - najlepszą nagrodą za ciepliwość i lata pracy
A marzenia? - dalekie podróże i wyprawa do Japonii