header_image
W dniach 30 kwietnia i 1 maja 2011 roku w Zwierzyńcu odbyły się IV Wojewódzkie Mistrzostwa w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Głównym organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Bushido w Szczebrzeszynie.
Kiedy rodziła się idea takiego spotkania akcentowaliśmy potrzebę dbałości o czystość stylu, ale nikt wówczas nie przypuszczał, że impreza tak szybko stanie się autentycznym hołdem dla naszej tradycji i osoby Wielkiego Mistrza i Nauczyciela Profesora Krzysztofa Kondratowicza.
Podkreślając wagę tego wydarzenia nie zapominamy jednak o potrzebie atrakcyjności takich spotkań i elementach dobrej zabawy, które potrafią przyciągać i nadawać spotkaniu ciepłą, rodzinną atmosferę. To bardzo istotny element będący swoistą przeciwwagą dla wielkich, sportowych emocji jakich doświadczamy.
Ich pierwszy smak wyczuwamy już podczas losowania numerów startowych, a potem zestawów do prezentacji. I tak rozpoczyna się emocjonująca rywalizacja, której głównymi elementami są precyzja i odporność psychiczna na stres związany ze startem.
Podobne emocje towarzyszą pracy komisji sędziowskiej, której werdykt musi być obiektywną oceną zawodnika, ale w szerszym kontekście jest oceną naszej własnej pracy. Po wielu godzinach przygotowań każdy z instruktorów ma z pewnością swoich faworytów. Oczy wszystkich zwrócone są na medalistów poprzednich edycji. I nagle w ich miejsce pojawiają się nowe gwiazdy, które właśnie tego dnia potrafiły świecić jaśniej dzięki większej koncentracji i lepszej predyspozycji. Na tym polega urok zawodów.
Aby rozładować te emocje i niepewność trwającą aż do chwili ogłoszenia wyników zaproponowaliśmy w sobotnie popołudnie ciekawą formę treningu jaką były podstawy kalaki, a także wykorzystanie pałki w obronie. Temat prowadzony przez hanshi Jacka Chęcińskiego okazał autentycznym strzałem w dziesiątkę. Trening przekształcił się w fantastyczną zabawę, a miarą entuzjazmu były łuszczące się i połamane kije. Ich stukotem powitaliśmy także niedzielny poranek.
Kolejną zmianą tematu był trening prowadzony przez sensei Andrzeja Kozyrę. To co optycznie proste okazało się jednak dość trudne. Było przy tym wiele pytań i wątpliwości, które najlepiej rozwiać z bezpośrednim udziałem pytającego. I co dziwne - nawet jeśli bolało, każdy chciał choć przez chwilę tego doświadczyć.
Finałem niedzielnego treningu były podstawy akrobatyki. Dzięki specjalnym materacom każdy mógł poćwiczyć salta i przewroty. Ci, którzy mieli problem z trafieniem w materac może jeszcze przez jakiś czas będą o tym pamiętać, ale obyło się bez kontuzji.
Krótka przerwa na odpoczynek była sygnałem, że finał już blisko. Poprzedziły go pokazy sztuki jiu-jitsu w wykonaniu uczniów i mistrzów. Naszą szkołę reprezentowały pary: sensei Marek Goźdź i sempai Adrian Olbromski, Marek Codogni i Piotr Machlarz oraz sempai Piotr Jurak, który przedstawił układ z nun-chaku. Z wielką przyjemnością śledziliśmy pokazy najstarszych uczniów klubu Bushido, w którym coraz wyraźniej królują dziewczyny.
No i wreszcie najważniejszy punkt programu. W dojo zapanowała cisza, a każdy chyba chciał usłyszeć w tym momencie swoje nazwisko. Medale z pewnością nagrodziły cierpliwość i trud przygotowania, ale nie wszyscy przecież mogli stanąć na podium. Nielicznym zabrakło jeszcze umiejętności, ale większości odrobiny szczęścia i opanowania. Bo tak już jest, że gdy się bardzo chce - czasami nie wychodzi. Z kolei byli też tacy, którzy słabiej prezentowali się na treningach, a tu zrobili nam miłą niespodziankę.
Na zakończenie z rąk Dyrektora Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu Pana Waldemara Gardiasza przedstawiciele wszystkich klubów odebrali pamiątkowe puchary, a wszyscy złoci medaliści okolicznościowe statuetki.
Ogółem Lubelska Szkoła Jiu-Jitsu Tsubame zdobyła 22 medale, w tym 9 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowych. Z tej liczby 9 medali zdobyła Sekcja Jiu-Jitsu w Pliszczynie, w tym aż 5 żłotych. Jak wynika z ostatecznej klasyfikacji naszych barw bronią przede wszystkim uczniowie młodszych klas szkół podstawowych. Silna jest także reprezentacja gimnazjum w kategorii panów. Brakuje nam natomiast zawodników w kategorii szkół średnich. Ten problem może uda się rozwiązać dzięki nowym uczniom, których krótki staż nie pozwolił na start już w tym roku.
Podsumowując wyniki indywidualne jesteśmy bardzo zadowoleni ze startu wszystkich naszych zawodników. Byli przygotowani dobrze o czym świadczą minimalne różnice punktowe. To one zadecydowały o miejscach medalowych, a tak naprawdę ogólna predyspozycja w dniu zawodów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, za dzielną obronę naszych barw, a rodzicom za pomoc, bez której ten sukces byłby niemożliwy.

Ostateczna klasyfikacja medalowa w poszczególnych kategoriach przedstawiała się następująco:

Szkoła Podstawowa kategoria SP I dziewcząt - Zuzanna Głodowicz, Patrycja Fronc (Lublin); wśród chłopców - Kacper Głuski, Kacper Stasiak i Partyk Pić (Bushido)
Szkoła Podstawowa kategoria SP II dziewcząt - Julia Fiedorek (Pliszczyn), Zuzanna Kruszewska (Lublin), wśród chłopców - Maciej Szajba, Mikołaj Szczerski, Konrad Stachal i Jakub Rakuś (wszyscy Bushido)
Szkoła Podstawowa kategoria SP III dziewcząt - Agnieszka Kasperek (Pliszczyn), Kamila Wesołowska, Patrycja Wadowska (Lublin); chłopcy - Mikołaj Suszek (Bushido), Kamil Łastowski (Lublin), Jakub Drożdżyk (Bushido)
Szkoła Podstawowa kategoria SP IV dziewcząt - Weronika Prusik (Pliszczyn), Agata Piskorowska (Lublin), Oliwia Tracz (Bushido); chłopcy - Kamil Kasperek (Pliszczyn), Daniel Kiełczewski, Patryk Tomczak (Bushido)
Szkoła Podstawowa kategoria SP V chłopców - Paweł Borsukiewicz (Lublin), Marek Świstek (Bushido), Piotr Sporzyński (Lublin)
Szkoła Podstawowa kategoria SP VI łączona - Natalia Sulowska (Pliszczyn), Przemysław Pilip (Bushido)
Gimnazjum panie - Aleksandra Antoszek, Karolina Maciąg, Majka Greszta (Bushido); wśród panów - Piotr Machlarz, Marek Codogni (Lublin), Bartosz Pytka (Pliszczyn)
Szkoła średnia i starsi panie - Paulina Bojarska, Mirosława Socha (Bushido), Paulina Sulowska (Pliszczyn); panowie - Radosław Bielecki, Przemysław Bukowiec, Paweł Prus (Bushido)