Najczęściej zadawane pytania - FAQ

1.  Czy można zapisać na zajęcia dziecko poniżej 7 roku życia?
2.  Czy można jeszcze zapisać się na zajęcia?
3.  Mam 20, 30 albo 40 lat – czy to nie za późno, aby rozpocząć naukę?
4.  Jakie są formalności związane z zapisem?
5.  Kiedy odbywają się zajęcia i jaka jest odpłatność za uczestnictwo?
6.  Czy i jaki strój trzeba mieć na zajęcia?
7.  Jaki stój kupić?
8.  Gdzie można kupić strój?
9.  Czy do zajęć potrzebny jest jakiś sprzęt treningowy?
10. Czy w jiu-jitsu są sparingi i zawody?
11. Czy szkoła nadaje stopnie uznawane przez inne organizacje?
12. Czy można płacić przelewem za treningi?
13. Jak się zalogować - pierwsze logowanie w serwisie

 
1. Czy można zapisać na zajęcia dziecko poniżej 7 roku życia? Minimalny wiek 7 lat traktujemy orientacyjnie, bo rozwój psychofizyczny dziecka, a zwłaszcza kształtowanie percepcji wzrokowo-ruchowej jest sprawą bardzo indywidualną. Bywa, że pięciolatek jest bardziej dojrzały od siedmiolatka i mamy sporo pozytywnych doświadczeń z dziećmi w tym wieku. Jeżeli dziecko wyraża chęć nauki i będzie w stanie podporządkować się dyscyplinie panującej w dojo – warto spróbować. Po kilku treningach pomożemy w podjęciu ostatecznej decyzji, która zawsze należy do rodziców.
 
2. Czy można jeszcze zapisać się na zajęcia?
Pytanie "jeszcze" rozumiemy "w dowolnej chwili, w czasie roku szkolnego". Oczywiście, że tak. Z całą pewnością łatwiej prowadzić zajęcia w grupie o podobnym stopniu zaawansowania, a zwłaszcza z dziećmi. Łatwiejsza jest także adaptacja w grupie, bo dziecko nie odbiera negatywnie przepaści, jaka dzieli je na początku od bardziej zaawansowanych rówieśników. Dlatego grupy młodzieżowe (dzieci od lat 7) organizujemy metodycznie we wrześniu i październiku. Każdy ma jednak swój czas i moment na podjęcie decyzji. Skoro została podjęta nie można jej odkładać na kolejne miesiące, bo drugi raz może zabraknąć odwagi. W praktyce, różnice bardzo szybko ulegają zatarciu i po opanowaniu podstaw nie ma przeszkód do bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach nawet z osobami znacznie zaawansowanymi. Znamy wiele przypadków, gdy dzieci zaczynające trening z kilkumiesięcznym opóźnieniem były w stanie, w ciągu roku, dorównać, a nawet przewyższyć poziomem technicznym innych, ćwiczących w grupie od samego początku.
W przypadku młodzieży i osób dorosłych problem ten w ogóle nie występuje, bo bariera psychiczna nie jest tak istotna. Ponadto w grupach starszych panuje powszechna zasada pomocy ze strony bardziej doświadczonych uczniów i nauka ma charakter indywidualny.
 
3. Mam 20, 30 albo 40 lat – czy to nie za późno, aby rozpocząć naukę?
Jiu-jitsu nie zna barier wiekowych i opanowanie większości technik nie wymaga nadzwyczajnej sprawności fizycznej. Zaczynając naukę w wieku 20 lub 30 lat można z całą pewnością sięgnąć jeszcze po tytuł mistrzowski. Oczywiście wszystko zależy od intensywności kontaktów ze sportem w przeszłości.
Jiu-jitsu można też z powodzeniem studiować dla rekreacji, poprawy ogólnej sprawności i elastyczności ciała. Stworzyć na jego podstawach model zdrowego stylu życia i poczuć się bezpieczniej. Wybór formy treningu zależy od ćwiczącego.
 
4. Jakie są formalności związane z zapisem?
Osoba rozpoczynająca naukę ma obowiązek przedłożyć wypełnioną kartę zgłoszenia zawierającą informację o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w zajęciach, zobowiązanie zawarcia umowy ubezpieczenia NW we własnym zakresie oraz zgodę rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich).
W razie organizacji i uczestnictwa w zawodach uczeń ma obowiązek przedłożyć dodatkowo zaświadczenie lekarskie dopuszczające do udziału takiej imprezie wydane przez specjalistę z zakresu medycyny sportowej.
 
5. Kiedy odbywają się zajęcia i jaka jest odpłatność za uczestnictwo?
W Lublinie grupa uczniowska (młodzież starsza i dorośli) trenują we wtorki od 18:00 i w piątki od 17:30, grupa młodzieżowa (dzieci od lat 7) we wtorki od 17:30 i soboty od 10:00.
W Pliszczynie poniedziałki i czwartki od 18:00.
W Bogucinie w poniedziałki i środy od 17:15.
W Wilczopolu we wtorki i czwartki od 16:30.
Szczegółowy harmonogram treningów podawany jest do wiadomości zainteresowanych na początku roku szkolnego i ze względów organizacyjnych może ulegać niewielkim zmianom. Zgłoszenia osób zainteresowanych rozpoczęciem treningu przyjmowane są bezpośrednio na zajęciach u trenerów prowadzęcych. Nominalna odpłatność za uczestnictwo może różnić się w poszczególnych sekcjach, koszt uczestnicwa ustala główny Mistrz prowadzący danej sekcji i obejmuje minimum 12 jednostek lekcyjnych - grupy uczniowskie i 10 jednostek lekcyjnych - grupy młodzieżowe. Jest to czas niezbędny do pełnej realizacji programu szkolenia. Udział w treningach powyżej czasu minimalnego nie pociąga wzrostu opłat miesięcznych. W przypadku rodzeństwa (rodziny 2-osobowej) opłata jest odpowiednio pomniejszana. W przypadku trzech osób wnosi się pełną odpłatność za dwie, a trzecia trenuje za darmo. Zawsze istnieje możliwość indywidualnego negocjowania kosztów uczestnictwa. Decyzje podjęte w przedmiocie ulg i zwolnień mają charakter jawny.
 
6. Czy i jaki strój trzeba mieć na zajęcia?
Nie wymagamy stroju organizacyjnego i tym bardziej nie oczekujemy, że kupicie go Państwo z chwilą rozpoczęcia treningów. Zakup stroju, w zależności od wzrostu i wybranego modelu, to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Uważamy, że podjęcie takiego kroku powinno nastąpić wówczas, gdy decyzja o systematycznym uczestnictwie w treningach będzie decyzją dojrzałą. Trzeba jednak brać pod uwagę, że posiadanie stroju organizacyjnego jest dla wielu osób ważnym elementem nobilitującym i czynnikiem motywującym do systematycznej pracy. Na początek wystarczy jednak dres lub podobny ubiór kombinowany, pozwalający na swobodę ruchów, ale zakrywający łokcie i kolana. Do przejścia z szatni na salę trzeba mieć klapki – dla własnej higieny i zachowania czystości w dojo.
 
7. Jaki stój kupić?
Dla dzieci najlepszą będzie biała, gładka karatega. Jest stosunkowo niedroga i zapewnia wystarczającą wytrzymałość. Dziecko szybko rośnie, a zatem szybciej okaże się za mała niż ulegnie zużyciu. Uczniowie (młodzież starsza i dorośli) mogą rozważyć wybór między kupnem karategi i judogi. Ta ostatnia ma bluzę z plecionki bawełnianej i wzmocnienia spodni. Jest zatem bardziej trwała, ale też grubsza i droższa.
 
8. Gdzie można kupić strój?
Ubiory do treningów kupujemy indywidualnie, ale można też zamówić u naszych instruktorów. Możemy sprowadzić ubiory i sprzęt treningowy na zamówienie po cenach hurtowych. To średnio 30% taniej niż w sklepach. Przed dokonaniem wyboru prosimy jednak o porównanie cen i parametrów tkaniny. Koszt zakupu w przypadku zamówienia odpowiada cenom hurtowym firmy BUSHI powiększonym o koszt przesyłki, który rozkłada się na wszystkich zamawiających. Lubelska Szkoła Jiu-Jitsu nie prowadzi działalności handlowej i nie pobiera żadnych dodatkowych opłat związanych z zamówieniem i dostawą sprzętu. Uwaga! ceny na stronie podanej w odnośniku są cenami detalicznymi. Nasze ceny hurtowe są dostępne w sklepiku szkolnym po zalogowaniu.
 
9. Czy do zajęć potrzebny jest jakiś sprzęt treningowy?
W kanonie jiu-jitsu znajdują się techniki obrony przed przeciwnikiem uzbrojonym w nóż, pistolet lub krótką pałkę. Techniki te są rozwijane i doskonalone w kolejnych latach treningu, na licznych stażach i seminariach. Dlatego każdy uczeń ma obowiązek posiadać atrapy tych broni. Nóż (tanto) i pistolet (kenju) powinny być gumowe, co gwarantuje bezpieczeństwo ćwiczących i wymaganą trwałość. Rekwizyty w postaci plastikowych zabawek łatwo ulegają uszkodzeniu, a pęknięcia lub ostre krawędzie mogą spowodować przypadkowy uraz. Profesjonalne atrapy broni, ze względu trudność w pozyskaniu, najlepiej zamawiać u instruktorów. Zakup dokonywany jest wtedy zbiorowo po cenach hurtowych. Obowiązek posiadania opisanego sprzętu nie dotyczy grup młodzieżowych (dzieci od lat 7), w których nie prowadzi się zajęć z bronią.
Uczeń sekcji kenjutsu powinien mieć drewniane bokuto i tępy miecz iaito do nauki form kata, dobywania i chowania broni.
 
10. Czy w jiu-jitsu są sparingi i zawody?
Jiu-jitsu jest sztuką walki, a nie dyscypliną sportową. Nie ma zatem bezpośredniej rywalizacji między ćwiczącymi. Nauka polega na zdobywaniu umiejętności bezpiecznych zachowań i poznawaniu skutecznych technik obrony. Na zawodach organizowanych w jiu-jitsu ocenia się czystość stylu podczas wykonywania techniki obronnej (w konkurencji indywidualnej) lub formę obrony i jej błyskotliwość (w konkurencji par). Forma ataku jest określona przez sędziów i wynika z regulaminu zawodów.
Jedną z metod szkolenia w grupie uczniów starszych jest odpieranie ataku ze strony jednego lub kilku przeciwników. W początkowym etapie formy ataku są podawane do wiadomości broniącego, a na poziomie zaawansowanym musi sam odczytać intencje napastników (uke). Jest to jeden z etapów przygotowań do egzaminu mistrzowskiego, którego elementem jest walka z kilkoma przeciwnikami.
 
11. Czy szkoła nadaje stopnie uznawane przez inne organizacje?
Główny mistrz szkoły Sensei Kyoshi Andrzej Kozyra i Sensei Renshi Agnieszka Kozyra posiadają uprawnienia Egzaminatora Związkowego Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu nadane przez Menkyo Kaiden Krzysztofa Kondratowicza 12 Dan, z prawem samodzielnego egzaminowania i nadawania stopni do 1 kyu włącznie. W praktyce powołuje się jednak komisję egzaminacyjną, w skład której wchodzą także pozostali mistrzowie i instruktorzy szkoły. Na egzamin mogą być zapraszani także mistrzowie innych klubów dla podniesienia prestiżu tego wydarzenia.
Stopnie nadawane przez Lubelską Szkołę Jiu-Jitsu są powszechnie uznawane przez wszystkie organizacje krajowe i międzynarodowe.
Na wniosek głównego mistrza szkoły uczeń posiadający najwyższy stopień uczniowski 1 kyu może przystąpić do egzaminu mistrzowskiego na 1 Dan. Składa go przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Prezesa Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu spośród mistrzów wchodzących w skład Kolegium Dan.
 
12. Czy można płacić przelewem za treningi?
Tak. Opłaty za trening można wnosić gotówką bezpośrednio u prowadzącego jak również przelewem na konto. Rodzice (uczniowie) zainteresowani płatnością przelewem proszeni są o poinformowanie o tym instruktora, który udostępni numer rachunku bankowego.
Opłaty uiszczamy z góry do 10-go każdego miesiąca. Osobom zainteresowanym wystawiamy rachunek będący podstawą refinansowania kosztu zajęć np. przez zakład pracy.

13. Jak się zalogować - pierwsze logowanie na stronie
Dostęp do zastrzeżonej części serwisu mają tylko aktualni uczniowie Tsubame. Konto zakłada administrator i nie można utworzyć go samodzielnie.
Loginem jest ciąg składający się z imienia i nazwiska pisanych małymi literami, bez polskich znaków i oddzielonych kropką. Przykładowy login dla wymyślonej osoby: Józefina Łążyńska będzie wyglądał następująco: jozefina.lazynska Problem zapisania poprawnego loginu wystąpi tylko raz, bo na przyszłość zapamiętają go pliki cookies i będą podpowiadać po wpisaniu już pierwszej litery.
Pierwszym hasłem jest pełna data urodzenia zapisana w formacie ddmmrrrr bez kropek rozdzielających. Dla przykładu dla daty urodzenia 23.11.2008 hasłem jest ciąg: 23112008
W celu przesłania wprowadzonych informacji na serwer konieczne jest użycie przycisku "zaloguj". Wciśnięcie klawisza Enter jest nieskuteczne. O prawidłowym logowaniu powiadomi użytkownika ekran powitalny, strona ulegnie przeładowaniu, a nad banerem pojawią się nowe ikony narzędziowe. W razie problemów proszę o kontakt pod nr 608-513-373