header_image
Gdzieś na początku sierpnia spotkali się dwaj faceci - sensei Andrzej i ks. Mariusz Wrzesiński z parafii w Pliszczynie. Ten pierwszy miał pomysł, ten drugi zaraził nim radę pedagogiczną miejscowej szkoły. We wrześniu już było pewne, że realizację projektu wesprą finansowo: rada rodziców, parafia Najśw. Serca Jezusowego, Stowarzyszenie Dobrego Pasterza i Gmina Wólka. I tak 27 października w Szkole Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie rozegrano Mistrzostwa Szkoły w Wieloboju Obronnym w 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Stronę techniczną i oprawę sędziowską zapewnili instruktorzy i najstarsi uczniowie Sekcji Jiu-Jitsu w Pliszczynie. Impreza była wierną kopią Wojewódzkiego Turnieju Klubowego w Wieloboju Obronnym jaki Lubelska Szkoła Jiu-Jitsu organizuje już od ośmiu lat.
Pomimo, że start w zawodach był całkowicie bezpłatny zgłosiło się do niego niewiele ponad 30% uczniów. Pozostałym zabrakło odwagi albo po prostu się nie chciało. Niech żałują, bo tych 70 odważnych bawiło się doskonale i z pewnością swój start zapamiętają na długo. Na ile sportowa rywalizacja potrafiła przyciągnąć najlepiej świadczy zachowanie rodziców. Jeszcze przed imprezą trudno było kogokolwiek namówić na rodzinną zabawę ale wmiarę upływu czasu, gdy zobaczyli i uwierzyli, na liście startowej dorosłych zaczęło przybywać nazwisk. Ostatecznie zdecydowało się walczyć o medale aż 13 osób, w tym 8 kobiet.
Niezależnie od naszego wkładu organizacyjnego była to impreza szkolna, a znalazła się w naszych relacjach z zupełnie innego powodu. Była nim postawa jaką w mistrzostwach zaprezentowali namłodsi uczniowie sekcji a zarazem uczniowie miejscowej podstawówki. Na starcie stanęło ich dziewięcioro i wszyscy wywalczyli miejsca na podium zdobywając w swoich kategoriach wiekowych 5 medali złotych (Dorota Wolińska, Tymoteusz Łobejko, Aleksandra Łobejko, Krzysztof Głowacki i Jakub Woliński), 3 srebrne (Damian Kowalski, Karol Rostkowski i Monika Głowacka) i 1 brązowy (Adrian Kowalski). Nie gorzej spisali się nasi rodzice bo w kategorii mężczyzn złoto wywalczył Sławomir Kowalski, a srebro ex aequo Mariusz Łobejko i Piotr Głowacki.
Największą niespodziankę zrobiła nam jednak najmłodsza z naszych dziewcząt Dorotka Wolińska nie tylko wygrywając w kategorii wiekowej SP0, ale także zdobywając puchar najlepszej zawodniczki w młodszej kategorii wiekowej SP0-SP3. Szkoda, że ta ciekawa impreza chyba nie przełoży się na wzrost zainteresowania sekcją, ale przynajmniej pokazaliśmy wszystkim, że potrafimy się bawić i może jeszcze za tym kiedyś zatęsknią. Za dzień poświęcony organizacji zawodów dziękujemy: Agnieszce i Kamilowi Kasperkom, Basi Gawrońskiej, Adriannie Gniosce, Karolowi Kuczmaszewskiemu, Kacprowi Nowosadzkiemu i Bartkowi Pydzie.