header_image
W dniu 14 grudnia 2019 roku w Szczebrzeszynie w ramach przygotowań do turnieju ogólnopolskiego rozegrano I Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Grapplingu pod patronatem PCJJ G-R. Na starcie stanęło ponad 100 zawodników z sekcji jiu-jitsu w Bogucinie, Lublinie, Niedrzwicy, Pliszczynie, Szczebrzeszynie i Zwierzyńcu. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej.
Regulamin zakładał rozegranie turnieju w systemie pucharowym, ale jeszcze przed jego rozpoczęciem mistrzowie zgodnie podjęli decyzję o zmianie zasad. Postanowili, że zawodnicy w poszczególnych kategoriach wagowych stoczą walki każdy z każdym. Wpłynęło to oczywiście na wydłużenie całego turnieju nawet pomimo skrócenia pojedynków. Trzeba było także zmniejszyć przedziały wagowe w niektórych kategoriach by zawodnicy nie musieli w drodze na podium staczać kilkunastu walk jednego dnia. To na szczęście się udało. Uniknęliśmy w ten sposób przypadkowych porażek i nie do końca zasłużonych sukcesów, które są wadą systemu pucharowego. W ten sposób na podium stanęli rzeczywiście najlepsi.
Dokładne i przejrzyste sędziowanie pozwoliło uniknąć wszelkich wątpliwości co dobrze wpłynęło na atmosferę całego turnieju. Zawodnicy walczyli z pasją ale bardzo czysto dzięki czemu uniknęliśmy urazów. Oczywiście było trochę bólu, łez szczęścia i zawodu jak zwykle przy tak wielkich emocjach sportowych. Nie zawsze wygrywali też domniemani faworyci co można zapisać tylko na plus całej imprezy.
Istotne znaczenie na drodze do sukcesu miała odporność psychiczna o czym niektórzy zawodnicy przekonali się po raz pierwszy. W przyjętym systemie nawet dwie walki przegrane pod rząd nie mogły być przyczyną załamania bo tak naprawdę nie zamykały jeszcze drogi na podium. Dlatego ważne zadanie stawało także przed instruktorami którzy musieli czasami przekonać zawodnika, że warto wierzyć w siebie do końca. Tym bardziej, że nie udało się uniknąć co najmniej kilku dogrywek.
Ostatnie walki w najwyższych kategoriach wagowych zakończyliśmy późnym wieczorem.  Można było wreszcie ogłosić ostateczne wyniki i udekorować medalistów. Już dziś wiadomo, że turniej nie będzie jednostkowym wydarzeniem i w kolejnych latach będzie kontynuowany. Okazał się bowiem dobrą zabawą, która pozwala się oderwać od żmudnego szkolenia i tematyki wynikającej z wymagań technicznych na kolejne stopnie. Spowoduje konieczność zmiany profilu treningów bo walka to zupełnie inny profil niż działania obronne do których byliśmy przyzwyczajeni. Niewątpliwym plusem będzie jednak znaczące podniesienie poziomu rzutów i rozszerzenie ich gamy poza wymagania tradycyjnego kanonu.  Będzie jeszcze więcej pracy ale ciekawiej. Dlatego warto było podjąć tę próbę i myślę, że wszyscy uczestnicy turnieju podzielą taką opinię.
Czas zatem poznać wreszcie naszych medalistów. A oto oni.
Dekorację medalistów rozpoczęliśmy od najwyższych kategorii wiekowych, a zarazem wagowych. W kategorii mężczyzn trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył zawodnik Sekcji Jiu-Jitsu w Pliszczynie Bartosz Golczewski. W kategorii kobiet Wicemistrzynią Województwa i srebrną medalistką została Julia Siwicka z Lublina. Nieco niższa kategoria wagowa kobiet okazała się chyba naszą najsilniejszą stroną. Mistrzynią Województwa i złotą medalistką została Zuzanna Głodowicz, srebrny medal wywalczyła zawodniczka Sekcji Jiu-Jitsu w Pliszczynie Daria Pyda i ku naszemu zaskoczeniu okazała się skuteczniejsza od swojej klubowej koleżanki Agnieszki Kasperek, która zakończyła rywalizację na trzecim miejscu.
W kolejnych kategoriach wagowych rozstrzygnięcia rywalizacji przyniosły nam brązowy medal Ewy Głodowicz w kategorii dziewcząt okupiony bolesnym rozcięciem wargi. W kategorii chłopców na najwyższym podium stanął Marcin Myśliwiec z Wilczopola a sensei Krzysiek odebrał brązowy medal za Remigiusza Kozyrę z Niedrzwicy. Kolejne złoto i tytuł Mistrza Województwa wywalczył Kacper Bielak z Wilczopola.
a
To był z pewnością jeden z najlepszych startów tej młodej sekcji. Chwilę później potwierdziła to Oliwia Gęca zdobywając tytuł Mistrzyni Województwa ale po medal brązowy sięgnęła też Karolina Niećko z Lublina. Lubelska sekcja przypomniała o sobie także w kolejnej kategorii wagowej chłopców. Złoty medal i tytuł Mistrza Województwa wywalczył nasz faworyt tej kategorii Piotr Żminda a tuż za nim znalazł się Leon Kowal zdobywając srebro. Medalami w następnej kategorii wagowej znów podzieliły się dziewczyny z Wilczopola i Lublina. Srebrny medal wywalczyła Zuzanna Jędzura a brąz Lublinianka Kasia Pencuła.
Na podium pojawiali się kolejni i coraz lżejsi zawodnicy ale dotychczasowe sukcesy tylko podkręciły atmosferę. Podobno głód narasta w miarę jedzenia i tak chyba reagowali kibice Wilczopola. Nie zawiedli się bo już po chwili na najwyższym podium sięgnęła po tytuł Mistrzyni Województwa Nikola Sienkiewicz. Chwilę potem brązowy medal za Antka Jurko z Lublina odebrał sensei Krzysiek i znów wybuchła euforia w kręgu Wilczopolan bo również po brązowy medal sięgnął Piotr Wiącek.
Kolejne dekoracje przypomniały o sile Sekcji Jiu-Jitsu w Pliszczynie. Tytuł Wicemistrza Województwa w młodzieżówce chłopców wywalczył Adrian Mazur a chwilę później po srebrny medal mistrzostw sięgnęła debiutantka Angelika Wójcik. Wilczopole nie zakończyło jednak medalowej rywalizacji i kolejny brązowy medal dopisał do klubowej kolekcji Mateusz Sienkiewicz.
W naszej wewnętrznej rywalizacji zdecydowanie zwyciężyła najmłodsza Sekcja Jiu-Jitsu w Wilczopolu kierowana przez sensej Krzysztofa Głodowicza zdobywając 7 medali w tym: 4 złote, 1 srebrny i 2 brązowe. Drugie miejsce przyznaliśmy sekcji z Lublina, która zdobyła wprawdzie 8 medali ale tylko 2 złote oraz 2 srebrne i 4 brązowe. Trzecie miejsce przypadło Pliszczynowi który zakończył rywalizację z 5 medalami, w tym 3 srebrnymi i 2 brązowymi. Niedrzwica wystawiła tylko jednego zawodnika ale nie wrócił z pustymi rękami zdobywając brąz. Przed nami rywalizacja ogólnopolska - zobaczymy jak będzie. Czy ta próba zaowocuje większym doświadczeniem?