header_image
Następstwem naszego pokazu na Festynie Rodzinnym z okazji z Dnia Dziecka w Pliszczynie było zaproszenie nas przez ks. Mariusza z miejscowej parafii Księży Sercanów do poprowadzenia warsztatów z samoobrony na XXV Sercańskich Dniach Młodych. I tak we wtorek 26 czerwca nasi mistrzowie Agnieszka i Andrzej znaleźli się w gronie ponad 400 uczestników zlotu by przez cztery kolejne dni poprowadzić zajęcia.  Swój wakacyjny czas i pomoc zaoferowali też najstarsi uczniowie Sekcji Jiu-Jitsu w Pliszczynie: Adrianna Gnioska i Barbara Gawrońska, a także Julia Fiedorek i Agnieszka Kasperek. Chociaż samoobrona była tylko jednym z kilkunastu ciekawych tematów realizowanych równolegle w różnych zakątkach zgrupowania to i tak zdołaliśmy przyciągnąć do siebie ponad 20-osobową grupę, która z niezwykłym entuzjazmem przystąpiła do pracy.
Wyzwanie jakie przed nią stało było wyjątkowo trudne i wymagało sporej odwagi bo czwartego dnia, wszystkie grupy miały przedstawić publicznie nabyte umiejętności. Każdy, kto chociaż raz brał udział w pokazach ma świadomość tremy i obaw jakie wiążą się z publicznym występem. Oni zaczynali od zera i mieli na to zaledwie cztery półtoragodzinne treningi, a przed sobą ponad 400-osobową widownię. Żar lejący się z nieba i ziemia parująca po nocnych ulewach nie były klimatem sprzyjającym wysiłkowi fizycznemu, a ten był niezbędny by wykonać zadanie. Z pomocą przyszedł zapał, ciekawość tematu i umiejętność potraktowania tego wyzwania jako jeden z elementów dobrej zabawy.
Do ostatecznej prezentacji wyłoniliśmy kilka trzyosobowych teamów, które przygotowały indywidualny pokaz skutecznego odparcia dwóch kolejno następujących zagrożeń. Była więc obrona przed uderzeniami, uchwyceniami za ręce i ubranie, uwalnianie się z obchwytów i duszeń, a nawet jedna forma rzutu. Pomimo obszerności tematów liczyliśmy na sukces i tak się stało. Wprawdzie niektóre szczegóły techniczne trochę się rozmyły, ale zwyciężył entuzjazm i dynamika pokazu, a nasi podopieczni zebrali zasłużone brawa. Naszą pracę z uznaniem przyjęli też organizatorzy i nieoficjalnie już zostaliśmy zaproszeni na kolejny zlot. Pojawiła się też perspektywa wspólnej organizacji ciekawej imprezy sportowej dla lokalnej społeczności, o której będziemy rozmawiać na początku sierpnia.
Całej naszej grupie składamy serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas i efekt pracy, który został tak życzliwie przyjęty. Mamy nadzieję, że będziecie nas mile wspominać, w czym pomogą zdjęcia prezentowane w naszej galerii. Dziękujemy też naszym uczniom za pomoc, która umożliwiła realizację zadania w tak dużej grupie.