header_image
先生 ナタリア コズラ
Natalia Kozyra - sensei okuden 1 Dan, od października 2016 pomocnik instruktora sekcji Jiu-Jitsu w Bogucinie. Od 2018 roku licencjonowany instruktor samoobrony. Aktywna popularyzatorka jiu-jitsu wśród młodzieży i dzieci. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Województwa oraz Mistrzostw Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu.Swoją przygodę z Lubelską Szkołą Jiu-Jitsu TSUBAME rozpoczęła w październiku 2006 roku (w wieku 8 lat) wraz z powstaniem sekcji w Pliszczynie. Ćwiczyła pod okiem sensei Agnieszki i Andrzeja Kozyra. Po około pół roku ćwiczeń, w marcu 2007 przystąpiła do swojego pierwszego egzaminu na stopień młodzieżowy – 5 kyu. Bardzo szybko się uczyła, podczas treningów nawiązała przyjaźnie, które trwają do dziś.

Po zaliczeniu wszystkich stopni młodzieżowych – w grudniu 2010 roku zdobyła żółty pas i stopień 7 kyu Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Od najmłodszych lat ćwiczyła głównie z chłopcami, rzadko kiedy z dziewczynami, co zaowocowało bardzo dobrym wyszkoleniem technicznym.
Już jako starszy uczeń, aktywnie uczestniczyła w seminariach, na których zajęcia prowadzili mistrzowie z kraju oraz zagranicy.
Chętnie brała udział w walkach pokazowych, w których oczywiście była atakowana przez panów.

W 2014 roku miała chwilową przerwę od treningów, przez złamany obojczyk. Szybko jednak wróciła na matę i przygotowywała się do kolejnych egzaminów technicznych.
W październiku 2016 roku – jeszcze z zielonym pasem - rozpoczęła naukę instruktorską pod okiem sensei Marka Kozyry (wtedy senpai). Jako pomocnik instruktora uczyła się, jak prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą w sekcji Jiu-Jitsu w Bogucinie. 

W 2017 podeszła do egzaminu na stopień 2 kyu, niecały rok później zdobyła stopień 1 kyu, a w sierpniu 2018 roku zdobyła uprawnienia instruktora samoobrony. Od swoich uczniów wymaga tyle, co od siebie – czyli bardzo dużo. Podczas uczenia innych wykorzystuje wiedzę przekazywaną jej przez lata ćwiczeń. Skupia się na szczegółach, które często są pomijane przez uczniów.

Od czasu uczęszczania na zajęcia do Bogucina „opiekę” nad Natalią przejął Marek Kozyra – był wymagającym nauczycielem, ale również motywował do pracy nad błędami i niedociągnięciami, co dało efekt – 27 listopada 2021 roku Natalia zaliczyła egzamin na stopień mistrzowski 1 Dan.Radość z pierwszego zdobytego stopnia zawsze jest duża, jednak Natalia cieszyła się jak nikt inny. Zawsze była chętna do pomocy więc asystowała Sensei Andrzejowi Kozyra podczas jego egzaminu na 5 Dan.

Jeżdżąc na seminaria spotkała wielu mistrzów najlepszych w swojej dziedzinie. Poznała dzięki nim wiele różnych stylów walki między innymi: karate, aiki-jitsu, mma, sambo, ken-jitsu

Nie zawsze była pewna siebie, ale bardzo dobra znajomość technik dawała świetne rezultaty, co mogliśmy niejednokrotnie obserwować podczas Mistrzostw Polski czy Województwa w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. 

Od zawsze uwielbiała brać udział w pokazach i wymyślała coraz bardziej skomplikowane i efektowne techniki.

Od jej pierwszego treningu w 2006 roku do osiągnięcia stopnia mistrzowskiego upłynęło 15 lat, podczas których skupiała się na jak najlepszym opanowaniu technik. Po lewej zdjęcie z egzaminu na 5 kyu młodzieżowe a po prawej z egzaminu na 1 dan.

Sensei Natalia jest pierwszym uczniem z sekcji Jiu-Jitsu TSUBAME w Pliszczynie, któremu dzięki wytrwałości, systematyczności oraz ciężkiej pracy udało się wstąpić w szeregi mistrzów. 

Jak widać, na macie można spotkać nie tylko partnera do walki, ale również i partnera życiowego.
Wspólne ćwiczenia i prowadzenie zajęć połączyło ją z sensei Markiem Kozyrą. Od października 2018 roku są małżeństwem, a w 2019 urodził im się syn Przemek – chyba tak, jak tata nie będzie miał łatwo na treningach 😉 Sekcja w Bogucinie, którą wspólnie prowadzą od 2016 roku w każdych zawodach odnosiła sukcesy. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy ich podopiecznych na podium.

Prywatnie sensei Natalia zajmuje się fotografią oraz stale realizuje się w roli mamy i żony.
Poza tym, interesuje się reklamą oraz tworzeniem materiałów wykorzystywanych w social media.

 
Na zawodach w kata nieraz zajmowała pierwsze miejsce
Równie dobrze radziła sobie w wieloboju
Jednak to pokazy zawsze były jej najmocniejszą stroną
Od najmłodszych lat trenowała w dojo w Pliszczynie
Na otwarciu nowej sali w Bogucinie nie mogło jej zabraknąć
Zawsze chętnie brała udział w różnego rodzaju seminariach pomagając młodszym uczniom
Jej promocję na 2 kyu oglądało ponad 153 zawodników z 11 sekcj jiu-jitsu
Nagroda i spełnienie marzeń każdego adepta stuk walki
Uwielbia zawierać w pokazach obronę przed bronią…
…oraz wykorzystanie broni napastnika przeciw niemu