header_image
W dniach 22-23 kwietnia 2017 roku w Tułowicach odbyło się doroczne ogólnopolskie seminarium z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów działających w strukturach organizacyjnych stowarzyszenia Polskie Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Gościem honorowym, ale także prowadzącym zajęcia był shihan Cezary Pryga - Prezes Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej. Podczas uroczystego otwarcia seminarium jego uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłego instruktora naszej szkoły Marka Codogni. Potem jak zwykle odbyły się pokazy przygotowane przez kluby i tu najbogatszy program zaprezentowali uczniowie Klubu Bushido pod kierunkiem hanshi Jacka Chęcińskiego.
W części szkoleniowej jednym z pierwszych prowadzących był główny mistrz Tsubame sensei Andrzej Kozyra 5 dan. W toku swoich zajęć skupił się na technikach, które nie są nauczane w innych klubach, a więc dla wszystkich było coś nowego i ciekawego. Uke naszego mistrza był sempai Karzysztof Głodowicz. W krótkim programie znalazły się między innymi: obrona przed ciosem pięścią i oburęcznym uchwyceniem za ubranie wraz z różnymi formami zakończenia akcji co znacznie zwiększa ich przydatność ze względu na możliwość dostosowania do osobistych preferencji każdego adepta.
Równolegle trening z młodszymi uczestnikami seminarium poprowadził drugi z naszych mistrzów - sensei Marek Góźdź 2 dan. Pomimo młodego wieku uczniów były tematy ważne, a zajęcia poważne. W pierwszej części sensei Marek skupił się na niesłusznie lekceważonej umiejętności poruszania się na styku z realnym napastnikiem, a potem zaproponował kilka ciekawych rozwiązań będących odpowiedzią na najczęściej spotykane zaczepki. Pomysł był bardzo dobry bo od uczniów w tym wieku nie można oczekiwać dłuższego skupienia uwagi i warto było wykorzystać taką możliwość właśnie na początku zajęć.
W kolejnej odsłonie zajęcia w grupie uczniowskiej poprowadził sensei Adam Esz koncentrując się na obronie przed zagrożeniem ze strony kilku napastników i wzbogacając swój trening ciekawymi ćwiczeniami praktycznymi w kilkuosobowych grupach. Z kolei w grupie młodszej pojawił się sensei Mariusz Żyła proponując ciekawe połączenie elementów karate i technik obronnych jiu-jitsu.
Po przerwie obiadowej w roli prowadzących zobaczyliśmy shihana Pawła Bomastyka w grupie uczniowskiej i sensei Krzysztofa Radziejowskiego podczas pracy z najmłodszymi. Ci ostatni byli już nieco zmęczeni i w kolejnym wejściu pobudził ich do życia sensei Adam Esz ciekawymi ćwiczeniami z piłką. Część szkoleniowa seminarium z wolna dobiegała końca i jego uczstnicy mogli teraz zregenerować siły na basenie. Przed Kolegium Dan stanęło teraz kolejne zadanie polegające na powołaniu komisji egzaminacyjnych i przeprowadzeniu egzaminów technicznych na stopień 1 dan w Jiu-Jitsu Goshin-Ryu i Keisatsu-Jitsu. Kandydatów którzy przeszli pozotywnie ten trudny sprawdzian poznacie nieco niżęj podczas uroczystej promocji.
Dla członków zarządu dzień nadal się nie kończył bo z ustawowego obowiązku należało jeszcze zwołać Walne Zebranie Członków PCJJ i obok ogólnych spraw organizacyjnych przedyskutować kilka ważnych tematów dotyczących systemu nauczania, regulaminu ezaminowania czy organizacji kolejnych Mistrzostw Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu. Oczekiwane i ciekawe zmiany poznacie już na najbliższej edycji tej prestiżowej imprezy. Kolejny dzień do południa upłynął nie wiadomo kiedy, a główną postacią na parkiecie był shihan Cezary Pryga. Poprowadził on zajęcia zarówno w grupie uczniowskiej jak i młodzieżowej nauczając wybranych form kata i praktycznych technik obronnych jiu-jitsu. Przemiennie w równoległych grupach obowiązki prowadzących przejmowali pozostali mistrzowie PCJJ z hanshi Jackiem Chęcińskim na czele.
Podczas uroczystego podsumowania i zakończenia imprezy mistrzowie odebrali z rąk Prezesa Jacka Chęcińskiego akty nominacyjne na Egzaminatorów Zwięzkowych, a nastęnie odbyła się promocja na stopnie 1 dan. W Keisatsu-Jitsu do grona mistrzów Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryu dołączyły Paulina Kapuśniak i Zuzanna Wujec z klubu Bushido, a w Jiu-Jitsu Goshin-Ryu stopień 1 dan otrzymał Grzegorz Broźny z Podhala. Serdecznie gratulujemy.
Ostatnim punktem programu było wręczenie wszystkim uczestnikom pamiątkowych dyplomów i pożegnanie z mistrzami. My ze swojej strony składamy podziękowanie Janowi Pajączkowi i Dariuszowi Żygadle za miłą atmosferę i sprawną organizację spotkania. Jak sądzę seminarium w Tułowicach było ciekawe i jego uczestnicy wynieśli stąd wiele nowych doświadczeń i pozytywnych wrażeń. Ważne i konstruktywne było także z punktu widzenia całej organizacji, a podjęte tu decyzje z pewnością uczynią naszą pracę szkoleniową jeszcze przyjemniejszą. Za rok spotkamy się przy podobnej okazji w Szczebrzeszynie. Na szerszą relację fotograficzną zapraszamy do naszej galerii.