header_image
Niedziela, godz.13.00 to czas na odsłonięcie wszystkich tajemnic związanych z wynikami dwudniowej rywalizacji. Za chwilę pojawią się pierwsze wzruszenia i rozlegną pierwsze owacje bo oto na podium stają już najmłodsi medaliści tych mistrzostw. Rozpoczęli treningi w swoich klubach zaledwie dwa, może niespełna trzy miesiące temu. W kategorii dziewcząt miejsce trzecie i brązowy medal zdobywają Maja Kubina i nasza nowicjuszka Zuzanna Smyk. Miejsce drugie wywalczyła Agata Kościk (klub Bushido), a Mistrzynią Polski zostaje reprezentantka Tsubame Aleksandra Michalczyk. W kategorii chłopców w wieku 6-8 lat z medalem brązowym wróci Piotr Pańczyk (Bushido), a Wicemistrzem Polski zostaje Igor Wyrostkiewicz. My czekamy chociaż na jedno nazwisko zawodnika Tsubame, ale słyszymy dwa: Leon Kowal i Nataniel Nowicki. To oni zdobywają złoto i zostają ex aequo Mistrzami Polski 2015. W kategorii wiekowej chłopców w wieku 9-10 lat zaczynamy od brązowego medalu Huberta Wrony, ale za chwilę pada następne nawisko zawodnika Tsubame. To Jakub Wydra, który zdobywa tytuł wicemistrzowski. Do pełni szczęścia brakuje tylko złota i jest za sprawą Adriana Węgrzyna, który zostaje Mistrzem Polski.
Na tym kończymy prezentację najmłodszych zwycięzców i przechodzimy do stopni młodzieżowych. W kategorii młodzieżowych stopni 5 kyu wśród dziewcząt na miejscu trzecim staje Katarzyna Galewska z Tsubame zdobywając brązowy medal. Srebro i tytuł Wicemistrzyni Polski przypada Nikoli Burak z Pliszczyna, a zwyciężczynią zostaje Katarzyna Skóra z Bushido. Wśród chłopców w kategorii do 8 lat mamy też swoją chwilę radości, bo trzecie miejsce i brąz zdobywa Kacper Mech. Drugie miejsce przypada Szymonowi Świstowskiemu z Bushido, a tytuł mistrzowski i złoto zdobywa Jakub Popielec. W kategorii chłopców starszych do 12 lat, trzecie miejsce i medal brązowy zdobywa Cezary Szajba. Srebro i tytuł Wicemistrza Polski wywalczył Kamil Kokowicz (Niedrzwica), natomiast na najwyższym podium staje Jacek Nowak z Lublina. To on wróci z tytułem Mistrza Polski, a jeszcze rok temu przez nadmierny stres wycofał się z zawodów wojewódzkich.
W kategorii młodzieżowych stopni 4 kyu dziewcząt trzecie miejsce i medal brązowy zdobywa Monika Ozimek (Pliszczyn). Srebro i tytuł Wicemistrzyni Polski przypada wielokrotnej medalistce mistrzostw województwa Melanii Kobel (Lublin), a pierwsze miejsce i medal złoty zdobywa Justyna Litwin (Bushido). W tej samej kategorii chłopców złoty medal już wczoraj wywiózł na Podhale Jan Ciaś. Do dekoracji stają zatem: Wicemistrz Polski Kacper Hajnos i zdobywcy trzeciego miejsca Kamil Kręt i Oliwier Podleśny (Lublin). W kategorii młodzieżowych stopni 3 kyu dominują zawodniczki sensei Adriana Olbromskiego z Niedrzwicy. Emilia Wójtowicz zdobywa medal brązowy, a złoto i tytuł Mistrzyni Polski trafia w ręce Anieli Wójtowicz. Siostry udało się rozdzielić Nikoli Ostaszewskiej i to ona zdobywa tytuł wicemistrzowski.
W kategorii chłopców mamy aż trzy miejsca ex aequo. Miejsce trzecie przypada Michałowi Wyłupkowi i Simone Pędzich (Bushido). Srebro i tytuł wicemistrzowski zdobywają Jakub Sterkowski i Mateusz Matejko (Lublin - nieobecny podczas dekoracji), a medale złote i tytuły mistrzowskie wywalczyli Tobiasz Nowicki (Lublin) i Maksymilian Małyszka (Bushido). Organizatorzy decydują się w tej sytuacji na dwie dekoracje i tak zobaczycie to wydarzenie na zdjęciach poniżej. W kategorii stopni młodzieżowych 2 kyu startowali tylko chłopcy i tu wielki sukces na swoim koncie zapisuje sekcja z Pliszczyna. Złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobywa Damian Kozłowski, a medal brązowy Bartosz Ciesielczuk. Tytuł wicemistrzowski przypada Wojciechowi Wasylko.
W kategorii stopni uczniowskich 7 kyu dziewcząt trzecie miejsce i medal brązowy zdobywa Barbara Gawrońska (Pliszczyn). Tytuły wicemistrzowskie i medale srebrne wywalczyły ex aequo Matylda Podleśna (Lublin) i Patrycja Węglowska, a Mistrzyniami Polski zostają ex aequo Alicja Kalisz (Lublin) i Julia Kuranda (Podhale, nieobecna podczas dekoracji). W przypadku naszych zawodniczek sukces jest tym większy, że de facto nie zdobyły jeszcze stopnia 7 kyu, a po roku treningów w młodzieżówce, ze względu na wiek, przeszły dopiero do grupy uczniowskiej. W kategorii mężczyzn tytuł mistrzowski wręczono w dniu poprzednim zawodnikowi Podhala Szymonowi Lipkowskiemu. Do dekoracji stają zatem zdobywca trzeciego miejsca Jakub Stepuch i Wicemistrz Polski Wojciech Dziadura (obaj z Tsubame Lublin). Tu radość przeplata się z bólem, bo decydujący pojedynek o miejsce na podium Jakub Stepuch musiał stoczyć ze swoim nalepszym partnerem Sebastianem Maruszakiem. W kategorii stopni uczniowskich 6 kyu całe podium należy do naszych pań. Miejsce trzecie i medal brązowy zdobywa Adrianna Gnioska (Pliszczyn), a srebro i tytuł Wicemistrzyni Polski Marlena Podleśna. Tytuł mistrzowski i medal złoty zdobywa Agnieszka Machura.
Ripostą klubu Bushido jest dekoracja medalistów, gdzie pierwsze i drugie miejsce zdobywają Adam i Piotr Godziszowie. Naszych barw ze łzami w oczach po poważnej kontuzji broni Jakub Burak z Pliszczyna zdobywając trzecie miejsce i medal brązowy. W kategorii stopni uczniowskich 5 kyu dziewcząt trzecie miejsce zdobyła Paulina Pańczyk. Srebro i tytuł wicemistrzowski w pięknym stylu wywalczyła Agata Piskorowska (Lublin - nieobecna podczas dekoracji). Tym razem nie udało się jeszcze pokonać wielkrotnej mistrzyni województwa Julii Fiedorek, która po raz kolejny zdobyła złoto. Trudno w to uwierzyć bo jeszcze kilka dni temu jej start z powodu złamanego palca stał pod wielkim znakiem zapytania. Rywalizaja naszych zawodniczek mogła być jeszcze ciekawsza gdyby kontuzja nie wykluczyła ze startu w zawodach kolejnej faworytki Agnieszki Kasperek z Pliszczyna. Jak dotąd dziewczyny nigdy nie konkurowały ze sobą ze względu na różnice wiekowe. Teraz zdobywając równolegle kolejne stopnie będą musiały kiedyś stanąć naprzeciw siebie. Wypada tylko współczuć sędziom oceniającym to starcie.
W kategorii chłopców niezwykłą walecznością wdarł się na trzecie miejsce Wojciech Golczewski (Pliszczyn). Drugie miejsce i tytuł wicemistrzowski zdobył Dawid Polak, a niepokonanym okazał się wielokrotny mistrz województwa Kamil Kasperek (Pliszczyn). W kategorii stopni uczniowskich 4 kyu nie mieliśmy swoich reprezentantów, a miejscami na podium, po ostrej dogrywce podzielili się zawodnicy Bushido. Podobnie było wśród pań startujących w kategorii 3 kyu. Tu zabrakło naszej faworytki Natalii Sulowskiej, którą ze startu wykluczyło zapalenie stawów. Pod jej nieobecność trzecie miejsce zdobyła Julia Ostaszewska, medal srebrny Paulina Kapuśniak, a tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Aleksandra Antoszek. Wśród panów tytuł Wicemistrza Polski zdobył Marek Codogni. Na miejscu trzecim swój start zakończył Patryk Kraj, a zwycięzcą okazał się Oskar Koralik (Gliwice). W kategorii 2-1 kyu z tytułem wicemistrzowskim wraca Piotr Machlarz. Trzecie miejsce zdobył Patryk Kaznowski, a medal złoty zdobył Przemysław Bukowiec.
Rozegrana w niedzielę konkurecja walki pokazowej wśród najmłodszych zakończyła się sukcesem klubu Bushido. W kategorii wiekowej SP-4 wielki powód do radości mieli zawodnicy z Pliszczyna, bo obie pary reprezentujące tę sekcją znalazły się na podium. Wicemistrzami Polski zostali Monika Ozimek i Bartosz Ciesielczuk, a tytuł mistrzowski wywalczyli Damian Kozłowski i Jakub Ozimek.
W kategorii wiekowej SP6 wicemistrzostwo zdobyła para Alicja Kalisz i Matylda Podleśna. Atak na podium nie powiódł się natomiast naszej parze w kategorii wiekowej gimnazjum gdzie Jakub Stepuch i Sebastian Maruszak (7 kyu), pomimo wspaniałego pokazu musieli uznać wyższość "zielonych pasów". Na kolejną edycję organizatorzy zdecydowali rozgrywać tę konkurencję w kategorii stopni, a więc ich szanse zdecydowanie rosną. W kategorii wiekowej uczniów szkół średnich i starszych drugie miejsce i tytuł Wicemistrzów Polski wywalczyła para: Marek Codogni i Wojciech Dziadura.
Ogółem reprezentanci spod znaku Tsubame zdobyli 40 medali, w tym 36 w konkurencji kata i 4 w walce pokazowej. Było wśród nich 14 złotych, 13 srebrnych i 13 brązowych. Z tej liczby 12 medali przypadło Sekcji Jiu-Jitsu w Pliszczynie (5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych), a 3 Sekcji w Niedrzwicy (1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy). Mistrzostwa dostarczyły wszystkim wiele emocji i z pewnością niezapomnianych wrażeń. Gratulując medalistom nie zapominamy o tych, którym szczęście nie dopisało. Z własnego doświadczenia wiem, że porażka boli, ale potrafi działać jak szczepionka, która wzmacnia i uodparnia na przyszłość. Jej skuteczność zależy tylko od tego czy ma się charakter prawdziwego wojownika i chcemy wierzyć, że tak właśnie jest. Pamiętajcie o tym, że faworytom wygrywa się znacznie trudniej, bo nie ma nic bardziej stesującego jak wielka chęć powtórzenia sukcesu. Wszystkim dziękujemy za okazanie odwagi, start w zawodach i wspaniałą sportową atmosferę.